Kõikide praegu valitsevate piirangute kiuste toimus ka sel aastal juba legendaarseks saanud, noorte endi korraldatav Rakvere Gümnaasiumi filmifestival. Festival sai avapaugu veebruari esimesel päeval ning kulmineerus piduliku galaõhtuga 6. veebruaril.

Festival on oma umbes 20-aastase staaži jooksul muutunud üheks suurimaks üle-eestiliseks platvormiks noortele filmitegijatele ning hoolimata praegustest oludest saadeti ka tänavusele festivalile märkimisväärsed 21 lühifilmi, millest 10 parimat pääsesid ka suurele finaalõhtule. Filmid võistlesid kahes kategoorias: õpilased (kuni 19-aastased) ning tudengid (20–26-aastased). Aastast aastasse on nii eel- kui ka põhižüriisse kuulunud väga mainekaid nimesid ning ka seekord ei olnud mingi erand. Teiste seas võis seitsmeliikmelisest põhižüriist leida Tanel Toomi, Mikk Mägi ja René Vilbre. Peale nende kuulusid žüriisse veel Mart Vares, Olle Mirme, Rait Õunapuu ja Pärt Uusberg.

Filmifestivali korraldusmeeskond lähtus seekord teemast „Reflexio ehk peegeldus“ ning need olidki just linateosed ise, mis kogu atmosfääri ning teemaga seonduva ühtseks muutsid, peegeldades noorte elulisi ning fantaasiarohkeid ideid. Õpilaskategoorias moodustasid tervikpildi ajakohased lühifilmid, millest paljude fookuses olid vaimse tervisega seotud probleemid. Esimese koha noppis selles kategoorias aga hoopis Sänna noorte filmistuudio noorukite „Väinämöise mäng“, mis räägib suvisest seiklusest, kus kamp noori satub ootamatule aardejahile, ning mille teeb põnevaks vaatamiseks selle parajas võtmes huumor ning laste siiras näitlemine. Selle puhul tõi žürii eriti esile loomingulisest energiast pakatavat lähenemist ning põhjalikku ja läbimõeldud teostust.

Tudengikategooria linateosed olid aga eriilmelisemad ja isikupärase joonega, mida rõhutas ka asjaolu, et selles kategoorias võistlesid finaalis koos kolme lühimängufilmiga ka üks dokumentaalfilm ning üks animatsioon. Ja just animatsioon oligi see, mis sel aastal võidutses. Siim Raua debüütanimatsioon „Suutäis vett“ pälvis tudengikategoorias esimese koha ning võlus nii žüriid kui vaatajaid oma elava fantaasia ning dünaamilise pildikeelega, jutustades loo pealtnäha väga igapäevasest tegevusest, nagu seda on hammaste pesemine. Uhkust võib tunda ka BFM, sest finaalis võistlesid omavahel lausa kolm meie tudengite lühifilmi: Teresa Juksaare „Öörahu“, Oliver Remma „Duubel“ ja Raoul Kirsima „Emme“. „Duubli“ puhul sai tähelepanu osaliseks Raul Esko silmapaistev kunstnikutöö ning „Öörahu“ võlus eriti oma originaalse helirežiiga (Kaspar Kosk). Neist kolmest saavutas parima tulemuse aga kolmeminutiline valus ja hingeminev lühifilm „Emme“, mis sai oma kategoorias teise koha ning mille puhul tõi žürii esile lihtsate vahenditega ning ilma dialoogita mõjusa loo jutustamise oskuse.

Noortele filmitegijatele ongi just vahetu tagasiside ja kontakt juba tegutsevate filmitegijatega ülioluline ning Rakvere Gümnaasiumi filmifestival on selles osas end alati tänuväärselt tõestanud. Mainimata aga ei saa jätta, et finaalõhtul tehti lisaks võitjatele teatavaks, et järgmise aasta festival jääb paraku viimaseks ning senisel moel korraldatud filmifestival peale 2022. aastat enam ei toimu. Siiski säilib ootus ja lootus, et ka viimasel festivalil on võimalik näha BFMi tudengifilme. Ehk ongi just teadmine, et festival enam ei kordu, paljude jaoks sütitavaks ja motiveerivaks suuniseks, et ka ise osaleda. Ning mine sa tea, võibolla ongi vaja teha teadlik paus, et sillutada teed uues kuues filmifestivalile.

Autor: Margareth Villers
Fotod: Anni Ulm, Mattias Preisfreund

Margareth Villers Festivalidest