„Teised“ on tänapäeva sotskriitiline draama, milles režissöör Aleksandra Terpinska toob ekraanile igapäevaelu armusuhted ja tupikud, nõrutatud läbi räppmuusika ja musta huumori. Peategelase, wannabe-räppari Kamili ainus siht elus on salvestada album, kuid tema kõrgeid unistusi segavad ellu viimast „teised“, kes temasse ei usu. Kamil leiab end rikka ja rinnaka „meeleheitel koduperenaise“ Iwona tiiva alt, kus on vahel hea valgel diivanil peatuda ja lahkumisel taskuraha küsida. Iwona ja Kamili seksiseiklused aga ei vii tegelasi armastuse ja õndsuse poole, vaid igaüks selles hallis maailmas on lõksus omaenda eksistentsis ja peab seal kuidagi hakkama saama. Õhus on küsimus, miks ei suuda keegi õnnelik olla.

Valisin selle filmi esialgu üsna skeptiliselt, sest draama ja räppmuusika peale kinno üldiselt kohe ei jookseks. Esimesed kümme minutit oli raske filmi sisse elada, tunne oli, justkui oleks mind vaatajana palgatud 90-minutilise muusikavideo operaatoriks. Kuid aja möödudes põimusin siiski tegelastega niivõrd, et huvi ei kadunud kordagi. Just režissööri kadestamisväärsed käsitööoskused ja hea tunnetus laulude, stseenide ja aegruumi vaheldamisel hüpnotiseerisid mind täielikult ekraanile.

Hoiatan ette – et saada maksimaalset filmielamust, peab tulenevalt keelebarjäärist olema kogu aeg kohal, sest film nõuab vaatajalt palju tähelepanu nii keele kui ka tempokuse tõttu. On kahju, et kõige teravamad ja iroonilisemad kalambuurid jäävad teiskeelsele vaatajale tõlgete tõttu lahjemaks. Kuigi keel jätab vaataja natuke kõrvale, siis puudujäägi korvab teatud määral tohutult hea näitlejatöö. Filmi veavad tugevad ratsanikud, kelle režissöör kaariku ette rakendas ilmselt meelitusega „Kas sa tahaksid mängida midagi erilist?“, ja näitlejad mängisid tegelasi tõepoolest eriliselt hästi. Usun, et režissöör sütitas näitlejaid piisavalt huvitava väljakutsega, mis väljendub ka ekraanil. Karaktereid tugevdab vaataja jaoks ka režissööri suurepärane koostöö filmi kunstnikuga, sest just keskkond, kostüümid ja värvivalik annavad puuduoleva info ning loovad kokkuvõttes usutavad tegelased ja tervikliku maailmapildi, mis asendab tüviteksti kohatisi puudujääke ja teeb loo arusaadavamaks.

Minu jaoks jäid nõrgaks vaid muusikaline põhi ja räppar-Jeesuse karakter, mille režissöör algtekstile juurde lisas, kuid see on juba maitse asi. Aleksandra Terpinska on nüüdsest üks režissöör, kelle järgmiseidki filme jään huviga ootama. Kuigi film „rikub“ paljusid klassikalisi filmireegleid, suudab just see film tuua pimedatesse öödesse värskust. Soovitan seda kindlasti vaatama minna, sest tegu on väga julge ja terava debüütfilmiga.

Autor: Elis Rumma


“Teised“ (Inni ludzie, 2021)
Riik: Poola, Prantsusmaa
Kestus: 1h 46min

Linastus PÖFF25 debüütfilmide võistlusprogrammis

Režissöör: Aleksandra Terpinska
Stsenaristid: Dorota Maslowska, Aleksandra Terpinska

Produtsendid: Beata Rzezniczek, Klaudia Smieja
Operaator: Bartosz Bieniek
Monteerijad: Magdalena Chowanska

Muusika: Marek Aureliusz Teodoruk
Osades: Magdalena Kolesnik, Sebastian Fabijanski, Jacek Beler, Piotr Witkowski, Sonia Bohosiewicz

Elis Rumma Arvustus ,