Film „H4Z4RD“ on krimidraama kiirete autode armastajatele, mida eristab teistest sarnastest filmidest ootamatu huumor ja vaimustav operaatoritöö. Film meenutab parimate traditsioonide kohaselt GTA mängude seeriat, kuna siin on nii gangsterite tülisid narkootikumide pärast, tohutu verehulgaga vägivalda ning muidugi ka kiireid autosid linnamaastikke läbimas.

Süžee on valusalt lihtne, skeem vana, kuid töötav: minevikus gangster, aga praegu eeskujulik pereisa Noah, rumala hüüdnimega HAZARD (Dimitri ‘Vegas’ Thivaios, kes on ka lisaks filmi produtsent), otsustab vastu võtta viimase tööotsa. Tema onupoeg Carlos (Jeroen Perceval) on just vanglast välja saanud, kuid see ei peata teda ohtlikku mängu tagasi tulemast. Ilmselt on ta üks neist inimestest, keda parandab ainult haud. Tal on vaja raha teenida ja lihtsaim viis seda teha on ühelt ohtlikult tüübilt narkootikume varastada ja need edasi müüa. On ainult üks probleem – tal puudub autojuht. Õnneks sobib Noah autojuhirolli ideaalselt.Ta satub sõidukiga sellistesse kohtadesse, kuhu tavalise autoga tavaolukorras kindlasti kunagi ei läheks, ning sellega juhtub igasuguseid asju. Autot püütakse määrida, purustada ja ära viia.

Selle filmi ilu peitub detailides. Siin on selliseid hetki, mil hoiaks peast kinni ning suu jääb üllatusest ja originaalsusest lahti. Või läheb jäledustundest kinni. Iga kõrvaltegelane on läbi mõeldud ning sobib hästi loodud filmimaailma. Jääb tunne, et käitutakse loomulikult, hoolimata sellest, et tihti tehakse asju, mida tavaelus ei näe, nagu näiteks auto vägistamine. Filmis on ka üllatavalt palju dialooge ja rekvisiite, mis saavad loo jooksul uue tähenduse ning on peategelase jaoks hiljem kasulikud. Näiteks kaheeurone münt, mis on Noah’l autos kaasas kohe filmi algusest peale, mängib hiljem suurt rolli. (Kui lähete filmi vaatama, proovige kindlasti ära arvata, kuidas. Olen kindel, et see ei õnnestu!)

Operaator, kes on istunud suurema osa filmimise ajast ilmselt autos sees, on tõeliselt meisterlikult ära kasutanud väikese ruumi. Ma pole üheski filmis näinud nii erinevaid autokaadreid. Operaatoritöö leidlikkus rõõmustab silma kohe filmi avastseenis, mida filmitakse justkui bensiinipaagi vaatepunktist. Aga see on alles algus. Filmis leidub kaadreid nii autopeeglitest, mis stseeni käigus puruneda või autost eemale lennata jõuavad, kui ka väljalasketoru vaatepunktist ning isegi autos viibinud inimeste seest. Kõige igavamateks kaadriteks on esiakna vaade timelapse’is, kui tegelane liigub punktist A punkti B. Tekib tunne, et see on lisatud vaid selleks, et kronometraaži kunstlikult pikendada. See siiski ei riku üldist muljet.

Koormus ajule on selle filmi puhul minimaalne, nii et tõsise kino austajad sellest katarsist ei saa. Kuid olgem ausad, sedasorti filmisõbrad filmi ilmselt vaatama ei satugi. Need aga, kes ootavad verd, kaootilisi ja naljakad süžeepöördeid ning vapustavat operaatoritööd, leiavad sellest filmist kindlasti rõõmu.

Autor: Varvara Iljina


“H4Z4RD“ (2022)
Riik: Belgia
Kestus: 1h 28min

Linastub PÖFF26 programmis “Öised värinad” ja Kinoffi Põhiprogramm

Režissöör: Jonas Govaerts
Stsenaristid: Trent Haaga, Jonas Govaerts, Stef Lernous
Produtsendid: Dimitri ‘Vegas’ Thivaios, Peter De Maegd, Tom Hameeuw, Lize Lefaible

Operaator: Dries Delputte
Monteerija: Maarten Janssens
Muusika: Adam Wiltzie
Osades: Dimitri ‘Vegas’ Thivaios, Jeroen Perceval, Jennifer Heylen

Varvara Iljina Arvustus